Filmski krožek SŠSB
Pri filmskem krožku, ki že vrsto let deluje v Srednji šoli Slovenska Bistrica, vsako leto sodeluje rekordno število dijakov. Vsako leto posnamemo tudi več kratkih filmov.
Za izdelavo le-teh so dijaki (in tudi mentorja) žrtvovali veliko število ur svojega prostega časa, ki so ga preživeli v mladostni zagnanosti, učenju, kreativnosti, pa tudi v bolj mučnem dolgotrajnem trdem delu pri montaži posnetega gradiva.
V mesecu maju pripravimo premiero filmov in sodelujemo na različnih tekmovanjih in festivalih (Slovenščina ima dolg jezik, Zoom, Videomanija …).
Vasja Eigner in Maja Kodrič Crnjakovič,
mentorja filmskega krožka
Premiera filmov SŠSB 2019
Vabljeni na premiero naših kratkih filmov
V četrtek, 20. junija, zjutraj se ne dobimo v učilnicah, ampak se ob 7.45 zberemo pred šolo in gremo skupaj v Kino Slovenska Bistrica na Kolodvorsko ulico 8.
Ob 8.00 (zjutraj, ne zvečer) bo namreč že tradicionalna premiera filmov, ki so jih letos posneli člani našega filmskega krožka.
Udeležba je obvezna za dijakinje in dijake prvih, drugih in tretjih letnikov gimnazijskega, ekonomskega, trgovskega in metalurškega programa.
Mentorja Maja Kodrič Crnjakovič in Vasja Eigner
Filmski SŠSB na Videomaniji 2019
Vegova Ljubljana (Elektrotehniško-računalniška strokovna šola in gimnazija Ljubljana) je 21. maja 2019 že petnajstič organizirala festival srednješolskega filma Videomanija. Lansko leto je festival dobil tudi status uradnega državnega tekmovanja in tako zdaj podeljuje bronasta, srebrna in zlata državna priznanja. Festivala smo se udeležile tudi štiri ekipe naše šole s kratkimi igranimi filmi, ki smo jih posneli v letošnjem šolskem letu ob pomoči društva Film factory in pod mentorskim vodstvom profesorjev Maje Kodrič Crnjakovič in Vasje Eignerja.
Dopoldanski del festivalskega dne je zaznamoval pogovor profesorice Nine Ostan (članice žirije festivala) s priznanim režiserjem in scenaristom Amirjem Muratovićem. Gospod Muratović je režiser dokumentarno-igranega filma z naslovom Cankar, ki ga je posvetil našemu velikemu pisatelju ob 100. obletnici njegove smrti. Izvedeli smo, kako je izbiral igralce in snemalne lokacije. Spregovoril je tudi o številnih težavah, s katerimi se je ob samem projektu srečeval, za konec pa smo si lahko pogledali tudi nekaj »surovih« posnetkov, se pravi posnetkov, ki so prišli naravnost iz kamere – neurejeni, nezmontirani, s slabo kvaliteto zvoka in barve. Opozoril nas je na stvari, na katere moramo biti pozorni, nato pa smo te primerjali z dokončno, lepo urejeno verzijo filma. To, kar smo videli, je samo še potrdilo naša spoznanja, da je montaža oz. postprodukcija najtežji del celotnega snemanja, hkrati pa tudi del, v katerem film zares oživi in dobi tisto pravo, željeno obliko.
Kasneje smo si mladi filmski ustvarjalci s strokovno žirijo ogledali svoje filme in se o njih tudi pogovorili. Izvedeli smo, kako so potekali snemalni dnevi drugih avtorjev, s kakšnimi težavami so se soočali in na kaj so želeli biti pozorni. Marsikateri koristen napotek in kritični pogled članov žirije in tudi ostalih ustvarjalcev bomo z veseljem uporabili pri nadaljnjem ustvarjanju.
Festivalsko dogajanje se je popoldne nadaljevalo v Kinodvoru, kjer so prisotne nagovorili dr. Vinko Logaj, direktor Zavoda Republike Slovenije za šolstvo, pomočnik ravnatelja Vegove Ljubljana, Igor Vulić , dolgoletni predsednik organizacijskega odbora Videomanije Silvester Tratar in predsednik strokovne žirije ter znani slovenski režiser Miha Hočevar, režiser enega izmed najboljših slovenskih mladinskih filmov vseh časov – Gremo mi po svoje.
Projekciji izbranih filmov je sledila podelitev nagrad in zlatih priznanj najboljšim mladim ustvarjalcem po izboru strokovne žirije. Nagrade so prejeli filmi DIVJI SPUST Žive Ogrin, ZA ANO Lee Dujmovič in OČE IN SIN Urha Pirca. Strokovna žirija je podelila tudi knjižno nagrado »ne me sekirat« in zlato priznanje za film z avtentično mladinsko temo in aktivnim avtorjevim odnosom do družbenega dogajanja. Nagradila je film NE KUŽIŠ, STARI MOJ Marka Milohnića.
Na letošnji filmski festival je prispelo 73 filmov. Ekipe naših filmov Sebek (dijaki 1. letnika), Zanka (dijaki 1. letnika) in Sonder (dijaki 2. letnika) so prejele bronasta priznanja, ekipa filma Falsus (dijaki 3. letnika) pa srebrno državno priznanje.
Po končanem festivalskem dnevu smo se napotili domov. Na avtobusu smo si izmenjali še vse podrobnosti celodnevnega dogajanja in sklenili, da se drugo leto vrnemo in tudi mi domov odnesemo kakšno zlato priznanje. Hkrati pa smo tudi načrtovali potek letošnje premiere naših kratkih filmov, ki bo tako kot vsako leto potekala v Kinu Slovenska Bistrica v mesecu juniju.
Mia Kukovič, 3. a
Štiri srebrna priznanja za letošnje kratke filme
Pri filmskem krožku, ki že vrsto let deluje v Srednji šoli Slovenska Bistrica, so letos sodelovale štiri zagnane ekipe mladih filmskih ustvarjalcev iz gimnazijskega in ekonomskega programa.
Za izdelavo scenarijev in prenos idej v filmski jezik so dijaki (in tudi mentorji) žrtvovali veliko število ur svojega prostega časa, ki so ga preživeli v mladostni zagnanosti, učenju in kreativnosti, pa tudi v dolgotrajnem trdem delu pri montaži posnetega gradiva.
Na letošnjem tekmovanju Slovenščina ima dolg jezik, Književnost na filmu 7, so dijaki naše šole sodelovali s štirimi kratkimi filmi: Sebek, Zanka, Sonder in Falsus.
Vsi štirje so bili na državnem nivoju tudi letos nagrajeni s srebrnimi priznanji.
Vsem štirim ekipam, v katerih ni manjkalo ustvarjalnega duha, iskreno čestitava.
Mentorja Vasja Eigner in Maja Kodrič Crnjakovič
Videomanija 2018
V ponedeljek, 21. 5. 2018, smo se filmarji udeležili mladinskega filmskega festivala z naslovom Videomanija. Odpravili smo se zgodaj zjutraj, saj je sledila vožnja v našo prestolnico. Po prihodu v Ljubljano smo se odpravili čez Kongresni trg in prišli do Vegove gimnazije. Doživeli smo prijeten sprejem in dobro organiziranost. V dopoldanskem delu smo poslušali intervju z znanim slovenskim igralcem Matejem Pucem, članom MGL Ljubljana, ki je potekal v knjižnici omenjene šole.
Puc se je razgovoril o svojem študiju na AGRFT, povedal je, kako se igralski poklic razlikuje v Sloveniji in v svetu, kakšni so sprejemni izpiti na AGRFT, kako se igra v filmih oz. serijah razlikuje od igre na odru … Za konec dopoldanskega dela smo si ogledali film z naslovom Kdo je ubil Anastazijo Elster, slovenski kratki igrani film, ki je nastal v letu 2016 pod vodstvom mladega režiserja Žige Ciberja. Ker ima Matej v tem filmu tudi manjšo vlogo, smo lahko iz prve roke izvedeli, kako je potekalo snemanje in kakšno je bil vzdušje ter seveda še številne ostale filmske skrivnosti.
Po predstavitvi smo bili na vrsti mi. Odpravili smo se v dodeljene razrede, kjer je potekala analiza filmov. Vsak film smo si ogledali, avtorji so ga na kratko predstavili, kasneje pa so bili na voljo za kakršna koli vprašanja.
S tem smo lahko spoznali način dela naših sovrstnikov. Menim, da je to zelo koristno, saj si tako delimo izkušnje in dobivamo nove ideje. Sledila je prosta ura, v kateri smo naredili kratek obhod po Prešernovem trgu, nekaj pojedli in uživali na vročem soncu.
Na vrsti pa je bil še veliki finale: ogled zmagovalnih filmov v Kinodvoru. Predvajanih je bilo deset najboljših filmov iz vse Slovenije in podeljene so bile nagrade najboljšim. Mnogim se tako odpira že lepa pot do študija na AGRFT, drugi pa dobijo nov zagon, ko je ves njihov trud poplačan, saj vsak, ki se je do sedaj že ukvarjal s filmom, ve, da je to vse prej kot lahko delo.
Mia Kukovič in Lucija Žilavec,
dijakinji 2. a in članici filmskega krožka
»Nagrada za posebni dosežek« na državnem tekmovanju Slovenščina ima dolg jezik
V petek, 14. aprila 2017, je v Ljubljani potekalo državno tekmovanje Slovenščina ima dolg jezik, Književnost na filmu 5. Skupaj z našo mentorico prof. Majo Kodrič Crnjakovič smo se tekmovanja in podelitve priznanj in nagrad udeležili člani filmske ekipe Sofija (Andraž Kovač, Katarina Žilavec, Laura Brence, Stela Kušar, Ditka Založnik in Rok Horvat Baaron).
Prireditev se je začela ob 12. uri v Kinodvoru, kjer so najboljše nagrajene filme predvajali na velikem filmskem platnu in prebrali kritike ter pohvale komisije. Med temi je bil tudi naš muzikal Sofija, saj smo z ekipo prejeli priznanje za poseben dosežek v kategoriji in srebrno priznanje na državnem tekmovanju. Bili smo zelo ponosni, saj je naš kratki film še posebej pohvalil predsednik komisije Miha Hočevar, ki ga vsi poznate kot odličnega režiserja filmske uspešnice Gremo mi po svoje.
Za svoj uspeh se moramo seveda zahvaliti vsem, ki ste nam pomagali pri nastajanju filma. Vsem plesalcem, stranskim igralcem in statistom, profesorici Nadji Stegne za glasbo, Manču Kovačiču za snemanje glasbe, pianistki Tisi Stegne in še komu. Brez vas nam ne bi uspelo.
Po prireditvi je sledil prigrizek oziroma pica za vse udeležence, nato pa smo se še družno odpravili na sprehod in kosilo po s soncem obsijanem središču Ljubljane.
Laura Brence, 3. a
Srebrni kratki filmi Srednje šole Slovenska Bistrica
Pri filmskem krožku, ki že vrsto let deluje v Srednji šoli Slovenska Bistrica, vsako leto sodeluje rekordno število dijakov in vsako leto posnamejo več kratkih filmov.
Za izdelavo scenarijev in prenos idej v filmski jezik so dijaki (in tudi mentorji) žrtvovali veliko število ur svojega prostega časa, ki so ga preživeli v mladostni zagnanosti, učenju in kreativnosti, pa tudi v dolgotrajnem trdem delu pri montaži posnetega gradiva.
Na letošnjem regijskem tekmovanju Slovenščina ima dolg jezik, Književnost na filmu 5, so dijaki naše šole sodelovali s kar šestimi kratkimi filmi: Deček v ogledalu, Božični klasik, Ne(živa), Hipotermija, 7 pogledov in z muzikalom Sofija.
Vseh šest filmov je bilo na regijskem tekmovanju v Mariboru nagrajenih s srebrnim priznanjem. Državno tekmovanje bo aprila v Ljubljani; tam se bodo trije naši filmi (Hipotermija, Ne(živa) in muzikal Sofija) potegovali še za zlato priznanje.
Mentorja Maja Kodrič Crnjakovič in Vasja Eigner
Kratki film “Odplaknjena” izbran in predvajan še na enem festivalu
Kratki film Odplaknjena, ki so ga posneli naši dijaki in z njim sodelovali na treh dijaških festivalih kratkega filma, bodo predvajali še na festivalu Film na ulici v Ljubljani, ki ga organizirata Kinodvor in Četrtni mladinski center Zalog‒Čamac, ki deluje v okviru Javnega zavoda Mladi zmaji – Centra za kakovostno preživljanje prostega časa mladih.
Film Odplaknjena, ki je nastal na podlagi Prešernove balade Povodni mož, bo na sporedu v soboto, 27. avgusta, ob 20. uri.
Dogodek v Zalogu v Ljubljani poleg filmske produkcije ponuja kar nekaj zanimivosti: preizkusite se lahko kot didžeji, v pisanju in risanju grafitov, vožnji s kolesi bmx, rolerji in s skejtom ali se pridružite urbanemu plesnemu dvoboju. Tam bodo tudi športni center Urban Roof, plesna šola BAST, Adam Illusion Art in DJ Guna.
Maja Kodrič Crnjakovič