Select Page

V tednu od 9. do 15. marca 2025 smo na Srednji šoli Slovenska Bistrica gostili dijake in učitelje iz partnerskih šol Tilemannschule Limburg (Nemčija) in Lahden lukio Gaudia (Lahti, Finska) v okviru mladinske izmenjave Erasmus+ MLADINA. Skupaj smo sodelovali v projektu Cultural Digital Harmony, v katerem smo raziskovali preplet kulture in digitalnih kompetenc ter njihov vpliv na sodobno družbo.

Skozi različne delavnice, interaktivne predstavitve in skupinske projekte smo razvijali digitalne veščine, spodbujali kritično mišljenje in krepili medkulturno sodelovanje. Dijaki so imeli priložnost izmenjati izkušnje, spoznati sodobne digitalne tehnologije in se preizkusiti v ustvarjanju vsebin, ki povezujejo kulturno dediščino in digitalni svet. Poleg učnih aktivnosti smo poskrbeli tudi za spoznavanje lokalnega okolja in slovenske tradicije, s čimer smo gostom omogočili celostno doživetje naše kulture.

V nedeljo, 9. marca 2025, smo pričakali naše goste pred šolo in jih pospremili v njihove gostiteljske družine, kjer so si nabrali moči za pester teden.

V ponedeljek smo jih sprejeli s predstavitvijo šole in jim pripravili zanimive izzive. Skupaj smo raziskovali razlike in podobnosti šolskih sistemov v Sloveniji, Nemčiji in na Finskem.

V torek smo obiskali tovarno Impol, Mega tekstil in Megamobil, kjer so dijaki dobili vpogled v delovanje industrijskih podjetij. Sledil je obisk župana, ki nam je podelil certifikate. Popoldne smo preživeli športno – dijaki so se preizkusili v plezanju, kar je bila ena izmed najbolj priljubljenih aktivnosti tega tedna. Dan smo zaključili s sprehodom po Mariboru in z večerjo v kitajski restavraciji, medtem ko so finski dijaki s svojimi gostitelji preživeli prijeten družabni večer ob igranju kart.

V sredo smo se odpravili na izlet na Bled, kjer so nekateri prvič poskusili znamenito blejsko kremšnito. Pot smo nadaljevali v Ljubljano, kjer smo imeli voden ogled mesta in nekaj prostega časa za raziskovanje. Kljub slabemu vremenu smo dan preživeli v odličnem vzdušju.

V četrtek smo obiskali Tehnopark Celje, kjer smo skozi interaktivne eksperimente spoznavali znanost in tehnologijo. Po ogledu smo gostom predstavili mesto in skupaj odšli na kosilo.

V petek so se gostje pridružili pouku in sodelovali v različnih izzivih. Dan smo zaključili s sladkanjem z domačo potico, nato pa smo se skupaj podali v Europark v Mariboru.

V soboto zjutraj je napočil čas slovesa. Gostom smo pomahali v slovo pred šolo, ob slovesu pa ni manjkalo čustvenih trenutkov. Dijaki so izpostavili, da jih je izmenjava izjemno navdušila, še posebej so jim bili všeč plezanje, ogled Maribora in toplo gostoljubje slovenskih družin.

Mladinska izmenjava Erasmus+ MLADINA je bila izjemna priložnost za razvoj jezikovnih spretnosti, digitalne pismenosti in mednarodnega sodelovanja. Poleg pridobljenega znanja smo udeleženci izmenjave stkali nova prijateljstva, doživeli nepozabne trenutke in pridobili dragocene izkušnje, ki nas bodo spremljale tudi v prihodnje.

Teden je minil v duhu sodelovanja, ustvarjalnosti in odprtosti za nove izzive. Verjamemo, da nas bodo te izkušnje obogatile in spodbudile k nadaljnjemu razvoju digitalnih kompetenc in medkulturnega povezovanja. Mladinska izmenjava ni le projekt, ampak priložnost za osebno rast, širjenje obzorij in spoznavanje novih perspektiv – in prav to smo v tem tednu doživeli vsi udeleženci.

Zapisali: Alina Ačko, Vita Dizdarevič, 1. a, in Simona Luetić, mentorica
Fotografije: Simona Luetić in Amadeja Štukl

Orodna vrstica za dostopnost